....frivolitková krajka mě okouzlila....

pátek 9. srpna 2013

3. řada dečky...

   Dokončily jsme třetí řadu dečky od J.  Stawasze . Je to společný projekt frivolitkářek na Dáma.cz  
varianta bez pikotek

Dečka se už pěkně rýsuje, jsem ráda, že tolik děvčat vytrvalo a je předpoklad, že dečku dodělají.
Já mám zatím jen variantu bez pikotek, ale doufám, že obě varianty dodělám v termínu ;-)

Přidělala jsem ještě několik nových přívěsků.


rozpis: ZDE


zdraví FrivoLenka

4 komentáře:

 1. zdravim Vas, máte krásne frivolitky :-) tiež sa zaoberam touto technikou, a velmi ma zaujala vaša kotva a lodne kormidlo, ak by to nebol problem, chcela by som vas poprosit, mohli by ste mi poslat navod na janka.marek2008@gmail.com?budem vam velmi vdacna :-)
  pekny vecer
  Jana :)

  OdpovědětVymazat
 2. Hello. Sorry I only speak English. I need to tat an anchor like you have shown. Is the pattern for that anchor available for sale or download? It is a great anchor. I am very thankful if you can help me. I hope Google translate will tell you what I typed. Thank you. Esther Paris, Rhode Island, United States 20 June 2014

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you for your comment, I do not have the anchor pattern, it is my own design, I still have to create a schema. Be patient please :-)

   Vymazat
 3. I was able to tat an anchor from the picture you tatted and I don't think you know how popular your anchor is for so many people :) love this and looks so perfect too. I was going to use it on my grandson's sailor suit, It is a popular symbol and represents so many things. You did a wonderful job with the design!
  Your friends are doing well with the doily they are beautiful done in all the different ways. Have a Merry Christmas and New Year! from Carollyn!

  OdpovědětVymazat

Christmas Snowflake